System wymiany obrazków (PECS®) to metoda oparta na nauce podstawowych umiejętności komunikacyjnych, takich jak inicjacja, wytrwałość w przekazywaniu komunikatu, wybór obrazów i budowanie podstawowych struktur zdaniowych. Po opanowaniu tych umiejętności uczeń prawdopodobnie posiada dużą bazę obrazków w Książce do komunikacji PECS. Być może w tym momencie pojawia się potrzeba przeniesienia tych obrazków na aplikację do komunikacji PECS na tablet. Pomieści ona zdecydowanie większe słowniki i pozwoli na dalszy rozwój komunikacji, czy mowy.

Aby zapewnić szybki transfer istniejących umiejętności komunikacyjnych, przejście będzie wymagać od zespołu (rodziców oraz terapeutów) oceny bieżących umiejętności PECS, a następnie analizy różnych funkcji aplikacji w celu dostosowania urządzenia, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby podopiecznych. Konieczne jest zaplanowanie szczegółowego planu działania przejścia z książki PECS na tablet, aby nauczyć podopiecznego, jak i rodziców oraz terapeutów prawidłowego korzystania z nowego urządzenia, jako funkcjonalnego systemu komunikacji.

Szkolenie to jest dedykowane rodzicom oraz zespołom terapeutycznym, wspierającym uczniów, którzy są gotowi na przejście z PECS na SGD, jak i uczniów, którzy obecnie korzystają z tabletu, ale nieskutecznie lub niefunkcjonalnie.

* Prosimy przynieść ze sobą tablet z aplikacją, aby aktywnie uczestnicyć w szkoleniu, ćwicząc różne czynności.

Czego się dowiesz

  • Analizę protokołu PECS
  • Unikalne wyzwania dla uczniów ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
  • Procedury analizy aktualnych umiejętności PECS
  • Określenie gotowości podopiecznego do przejścia z książki PECS na tablet
  • 5 kryteriów właściwego wyboru urządzenia
  • Metody przygotowania podopiecznego do przejścia na tablet
  • Jak wykorzystać elementy protokołu PECS do nauczenia funkcjonalnego korzystania z aplikacji na tablet
  • Jak rozwiązywać problemy z wykorzystaniem aplikacji na tablet

Szczegóły warsztatu

Agenda: 9:00 - 15:00

Rejestracja: 08:30 - 09:00

Znajdź ten warsztat