Strona Główna » O nas » Nasza Firma

Nasza Firma

Celem Pyramid jest pomaganie osobom z zaburzeniami rozwojowymi, autyzmem i/lub zaburzeniami komunikacji w kształtowaniu własnego życia oraz nauczenie współżycia w otaczającym ich świecie. Dzięki połączeniu szerokiego spektrum stosowanej analizy zachowania, praktyk opartych na badaniach naukowych i wieloletniemu doświadczeniu, dajemy uczniom możliwość przekazania Ci czego chcą, czego potrzebują, co widzą, a także projektujemy środowiska edukacyjne, które są potrzebne do nauki oraz rozwoju w kierunku większej niezależności.

 

Firma została założona w 1992 przez dr Andy’ego Bondy oraz mgr Lori Frost, CCC-SLP, twórców Picture Exchange Communication System (PECS) oraz Podejścia Pyramid do Edukacji. Opracowali oni praktyczne metody skoncentrowane na rozwijaniu komunikacji funkcjonalnej oraz uczeniu i stosowaniu odpowiednich strategii nauczania, aby wspierać uczniów w ich codziennych środowiskach i czynnościach. Wraz z ekspansją firmy na terenie Stanów Zjednoczonych oraz na inne kraje, coraz więcej uczniów w każdym wieku a także ich rodzin, nauczycieli i zespołów terapeutycznych, korzysta z PECS i modelu Pyramid.

Nasze Wartości

Jesteśmy pełną pasji, innowacyjną organizacją, której misją jest wprowadzanie pozytywnych zmian w życiu ludzi. Doceniamy kreatywne i oparte na współpracy rozwiązania przyczyniające się do rozwoju naszych klientów i pracowników. Rzetelnie zbierane dane pozwalają nam dostosowywać nasze oddziaływania do ciągle zmieniających się warunków oraz indywidualnych potrzeb uczniów, ich rodzin i środowisk, którym są dedykowane nasze działania.

Nasz zespół składa się ze specjalistów różnych dziedzin na całym świecie, których wspólną pasją jest dostarczanie ludziom w każdym wieku umiejętności, które pomogą im kierować swoim życiem w teraźniejszości, jak i w przyszłości. Zapewniamy szeroką gamę szkoleń, między innymi dotyczące PECS, Podejścia Pyramid do Edukacji oraz komunikacji i zachowania. Oferujemy doradztwo w domu, szkole, pracy i społeczeństwie, aby pomóc Tobie i Twojemu zespołowi zrozumieć, które strategie sprawdzą się najlepiej u Twojego ucznia. W razie pytań lub chęci nawiązania kontaktu z innymi osobami, mającymi podobne problemy, zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności internetowej. Oferujemy również szeroką gamę produktów przeznaczonych do stosowania z metodą PECS oraz do pomocy uczniom w klasie, społeczeństwie oraz w ich życiu codziennym. Dostępne są materiały wideo przedstawiające nasze produkty. Z chęcią pomożemy ci wybrać odpowiednie dla Ciebie materiały.

Wiemy z jakim oddaniem pomagasz swojemu uczniowi ułożyć sobie życie w najlepszy możliwy sposób. Chcielibyśmy pomóc Ci w tym procesie.

Nasza misja

Pyramid Educational Consultants jest ogólnoświatowym źródłem informacji zarówno na temat podejścia Pyramid do edukacji, jak i Picture Exchange Communication System (PECS). Naszym celem jest zapewnienie najwyższej jakości szkoleń, konsultacji i wsparcia rodzicom, opiekunom i specjalistom w dziedzinie autyzmu i zaburzeń rozwojowych. Korzystając z funkcjonalnych, praktycznych i opartych na dowodach interwencji, naszym celem jest nauczenie osób, jak skutecznie komunikować się, funkcjonować niezależnie i być produktywnym w szkole, domu, miejscu pracy i społeczności.

Oficjalne stanowisko

JĘZYK ZORIENTOWANY NA TOŻSAMOŚĆ I JĘZYK ZORIENTOWANY NA OSOBĘ

Każda osoba jest wyjątkowa i nie każdy chce być opisywany w ten sam sposób. Niektórzy wolą, aby zwracać się do nich poprzez „pierwszeństwo tożsamości”, podczas gdy inni preferują używanie języka z „pierwszeństwem osoby”. Aby być szanującym i inkluzywnym, stosujemy oba rodzaje języka w naszych prezentacjach, na stronach internetowych i w komunikacji. W trakcie konsultacji lub interakcji osobistych zawsze szanujemy preferencje danej osoby i kierujemy się wskazówkami opiekuna lub zespołu edukacyjnego wspierającego tę osobę.

PODEJŚCIE DO EDUKACJI PYRAMID, PECS I SAZ STOSOWANA ANALIZA ZACHOWANIA (ABA - APPLIED BEHAVIOR ANALYSIS)

Stosowana analiza zachowania (ABA) to naukowe podejście, które bada zachowanie i warunki na nie wpływające. Początkowo skupiała się na pomocy w redukcji i zastępowaniu niebezpiecznych zachowań bezpieczniejszymi alternatywami. Kluczowym obszarem ABA było również rozwijanie umiejętności w środowiskach takich jak szkoły, domy i społeczności.

ABA rozwija się, dzisiaj jest wykorzystywana w różnych dziedzinach takich jak: edukacja, wsparcie osób z niepełnosprawnościami, zarządzanie zachowaniami w organizacjach (OBM) czy psychologia kliniczna. Jednym z obszarów, w którym ABA zyskała znaczące uznanie publiczne, jest pomoc osobom w spektrum autyzmu. Sukces ABA w tej dziedzinie przyczynił się do powstania wielu programów oraz sprawił, że firmy ubezpieczeniowe zaczęły wspierać te usługi.

W ramach ABA istnieje także wiele różnych podejść do nauczania komunikacji. Niektóre koncentrują się na rozwijaniu mowy, inne na języku migowym, a jeszcze inne korzystają z różnych metod, w tym wsparcia wizualnego, takich jak System Komunikacji Wymiennej Obrazków (PECS).

Założyciele naszej firmy opracowali PECS oraz Podejście do Edukacji Pyramid w trakcie swojej pracy z dziećmi, nastolatkami i młodymi dorosłymi w wieku od 18 miesięcy do 21 lat w placówkach publicznych. Nasze podejście opiera się na naukowych podstawach nauczania, analizie zachowania, edukacji oraz patologii mowy i języka. Kładziemy szczególny nacisk na rozwijanie umiejętności funkcjonalnych i integrowanie komunikacji we wszystkich działaniach i środowiskach, aby umożliwić osobom większą samodzielność i zdolność do samodzielnego wyrażania swoich potrzeb oraz reprezentowania siebie.

Pomimo krytyki wobec ABA, dotyczącej wcześniejszego nacisku na podporządkowanie i powtarzalność, PECS regularnie przynosi pozytywne rezultaty. Przez ostatnie 30 lat nie odnotowano poważnych negatywnych reakcji od osób, które nauczyły się PECS pod okiem dobrze wyszkolonych specjalistów. Wręcz przeciwnie, wiele osób zauważyło rozwój społeczno-emocjonalny oraz poprawę komunikacji.
W Pyramid współpracujemy z nauczycielami, rodzinami i uczniami, aby rozwijać umiejętności poprzez znaczące cele i funkcjonalne materiały. Podejście Piramidalne do Edukacji zachęca osoby do zadawania pytań i dostarcza strategii oceny skuteczności lekcji. Rozmowy z rodzicami uczniów wymagających wsparcia pokazują, że pragną oni dla swoich dzieci tego samego, co wszyscy rodzice: aby były szczęśliwe, aktywnie uczestniczyły w społeczeństwie, zdobyły pracę i żyły jak najbardziej samodzielnie.

Naszym celem jest wspieranie osób w osiąganiu tych celów za pomocą skutecznych strategii nauczania dostosowanych do ich unikalnych stylów uczenia się.

SYSTEM WYMIANY OBRAZÓW (PECS)

Pracując w szkołach publicznych, nasi założyciele Lori Frost i Andy Bondy opracowali PECS jako metodę uczenia młodych uczniów, jak komunikować swoje pragnienia, dając komuś obraz czegoś, co lubią, chcą lub potrzebują. Doprowadziło to do stworzenia Picture Exchange Communication System (PECS), sprawdzonego podejścia, które pomaga uczniom nabywać umiejętności komunikacyjne, umożliwiając im niezależną interakcję z innymi.

Historyczne praktyki, które polegały na wskazywaniu obrazów w celu przekazania pragnień i potrzeb, odniosły minimalny sukces.

Protokół PECS ewoluował i rozszerzył wykorzystanie obrazków o takie umiejętności, jak wybieranie obrazków, pokonywanie barier, takich jak odległość i wysiłek, konstruowanie zdań z atrybutami i deskryptorami oraz komentowanie i odpowiadanie na pytania. Początkowe obserwacje wykazały, że PECS miał natychmiastowy wpływ, pomagając zróżnicowanej grupie osób rozwinąć szeroki wachlarz umiejętności komunikacyjnych do wykorzystania w różnych sytuacjach. Potwierdzają to setki publikacji z całego świata.

Od momentu powstania w 1985 roku, PECS okazał się skuteczny dla setek tysięcy dzieci, nastolatków i dorosłych. Chociaż nasze strategie nauczania są dostosowane do unikalnych cech zachowania i uczenia się każdej osoby, żadna strategia nie ma uniwersalnego zastosowania. Dotyczy to również PECS.

Niektóre dzieci używają PECS tymczasowo przed nabyciem mowy jako podstawowej metody komunikacji, podczas gdy inne rozwijają obszerny repertuar oparty na obrazach bez znaczącej mowy funkcjonalnej, co sprawia, że przejście na urządzenie generujące mowę (SGD) jest odpowiednie. Dla uczniów z umiejętnościami wskazywania obrazów i umiejętnościami wspólnej uwagi, takimi jak kontakt wzrokowy lub inne umiejętności interpersonalne, SGD może być odpowiednie od samego początku.

Unikamy podejścia “jeden rozmiar dla wszystkich”, kładąc nacisk na zindywidualizowane strategie.

Nasz zespół ściśle współpracuje z rodzinami i pilnie współpracuje z dostawcami usług, aby zidentyfikować najlepszą metodę komunikacji w oparciu o obecny zestaw umiejętności i potrzeby każdego ucznia. Zapewniamy osobom umiejętności, które pomogą im komunikować się w sposób znaczący i funkcjonalny w ich społecznościach za pomocą najbardziej skutecznej metody.

CZY PECS OPIERA SIE NA ZGODNOSCI?

Odpowiedź na pytanie “Czy PECS opiera się na zgodności?” brzmi: “Nie!”. Niektórzy sugerują, że pierwsza faza PECS® wiąże się ze zgodnością, ponieważ uczeń musi dać obrazek, aby otrzymać pożądany przedmiot. “Jeśli wiem, że dziecko chce piłkę, ponieważ widzę, jak po nią sięga, dlaczego po prostu jej nie dam? Po co nalegać na wymianę?” Czy powinniśmy dać dziecku piłkę tylko dlatego, że jej chce? Odpowiedź brzmi: czasami! Odpowiedź nie brzmi: zawsze. Oczywiście, czasami powinniśmy być po prostu mili i dawać dzieciom rzeczy, które lubią. Zastanówmy się jednak, co by się stało, gdybyśmy próbowali to robić przez cały czas. Musielibyśmy nieustannie obserwować, czego dziecko pragnie chwila po chwili, przewidując każde pragnienie w każdym możliwym stopniu, a także mieć nadzieję, że nigdy nie popełnimy błędu. Takie podejście byłoby nie tylko trudne do wdrożenia w różnych środowiskach i wśród różnych osób, ale co ważniejsze, byłoby szkodliwe dla rozwijających się umiejętności ucznia.

Najwcześniejsze fazy protokołu PECS koncentrują się na nauczeniu ucznia, że komunikacja polega na przekazywaniu wiadomości innej osobie. Skupiamy się na natychmiastowym nauczaniu znaczących umiejętności komunikacyjnych, które są postrzegane jako krytyczne dla wszystkich, więc nasze wczesne wdrożenie koncentruje się na zainteresowaniach ucznia. Każdy musi nauczyć się prosić o pewne rzeczy i działania (lub ich usunięcie), prosić o pomoc, sygnalizować potrzebę przerwy, odpowiadać na pytania takie jak “Czy chcesz to?”, czekać, przechodzić i postępować zgodnie z instrukcjami funkcjonalnymi. Bez tych powszechnie krytycznych umiejętności komunikacyjnych powstają poważne bariery zarówno dla osoby uczącej się, jak i dla osób wchodzących z nią w interakcje.

Protokół PECS różni się od innych strategii komunikacyjnych, ponieważ jego priorytetem jest uczenie osób indywidualnych inicjowania komunikacji, a nie czekanie, aż partner komunikacyjny ją zainicjuje, na przykład pytając uczniów, czego chcą. Partner komunikacyjny zawsze czeka, aż osoba ucząca się rozpocznie interakcję. Ucząc ucznia komunikowania się za pomocą PECS, kierujemy jego motywację do samodzielnego sięgania po daną rzecz lub czynność na formę komunikacji, która jest łatwiejsza i bardziej powszechnie rozumiana przez innych. Sięgnięcie przez ucznia po przedmiot jest ukierunkowane na przekazanie prośby innej osobie. Jeśli uczeń zdecydowanie protestuje lub stawia opór, natychmiast przestajemy udzielać wskazówek dotyczących wymiany obrazu. Pracujemy szybko, aby zidentyfikować, czego potrzebuje lub czym jest zainteresowany, ale nigdy nie wymuszamy komunikacji. Naszym celem jest niezależna, autonomiczna komunikacja, więc eliminujemy WSZYSTKIE podpowiedzi tak szybko, jak to możliwe, w oparciu o postępy ucznia.

Inicjowanie komunikacji i proszenie to pierwsze umiejętności nauczane w PECS, a protokół prowadzi następnie do nauczania komentowania (np. Czuję, To, Nie lubię i nie tylko!), odpowiadania na pytania i angażowania się w rozmowy. Szybko pracujemy nad nauczaniem naszych uczniów umiejętności samodzielnego radzenia sobie, zaczynając od wskazywania “nie” i pilnie pracujemy nad uszanowaniem ich wyborów. PECS to nie tylko uczenie ludzi proszenia o rzeczy, ale także proszenia o pomoc, przyłączania się do działań z innymi, zadawania pytań, wskazywania, kiedy czegoś nie chcą, dzielenia się swoimi myślami i uczuciami oraz innymi ważnymi dla nich umiejętnościami.

Protokół PECS działa w oparciu o motywację ucznia, ale nie żąda ani nie wymaga zgodności. Podstawowym prawem wszystkich ludzi jest nabycie funkcjonalnych umiejętności komunikacyjnych, które obejmują proszenie o działania, rzeczy i zdarzenia. Umiejętności te mają fundamentalne znaczenie dla wspierania samodzielności i niezależności. Gdy nasi uczniowie rozwijają te krytyczne umiejętności, stają się upoważnieni do wyrażania swoich opinii, do działania w swoim środowisku oraz do dokonywania większej liczby wyborów i korzystania z dostępnych możliwości.

Gdzie Jesteśmy Dzisiaj

Oddział Pyramid
Usługi świadczone przez Pyramid

Nasi konsultanci działają w krajach na całym świecie, dostarczając skutecznych strategii uczenia i pozytywnych zmian osobom o różnych potrzebach, celach i perspektywach. Picture Exchange Communication System (PECS) oraz Podejście Pyramid do Edukacji są szeroko cenione w dziedzinie autyzmu i stosowanej analizy zachowania oraz zyskały zaufanie osób stosujących je na co dzień do komunikacji, nauki, pracy i życia. Dotychczas nasze podstawowe prace – Podręcznik szkoleniowy PECS oraz Podejście Pyramid do edukacji – zostały zaktualizowane i przetłumaczone na 15 języków. Pyramid ma swoje oddziały w 15 krajach i wciąż się rozwija. Ponadto współpracujemy z lokalnymi organizacjami na całym świecie, aby zapewnić dostęp do naszych metod każdemu, kto może czerpać z nich korzyści.

Komu Pomagamy

Dzieci I Dorośli

Nasze usługi dedykowane są niesieniu pomocy osobom z autyzmem i wieloma innymi zaburzeniami, od opóźnienia rozwoju i niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej do zaburzenia słuchu, uszkodzeń mózgu oraz wszelkich innych schorzeń, które stanowią przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki Picture Exchange Communication System (PECS) uczniowie z ograniczoną zdolnością komunikacji zyskują głos, ucząc się interakcji i rozwijania różnych umiejętności. Za pomocą Podejścia Pyramid do Edukacji dostosowujemy klasę do różnorodnych potrzeb uczniów, pomagając im uczyć się skutecznie od samego początku. Tych samych narzędzi używamy, aby pomóc nastolatkom i dorosłym radzić sobie w szkole, pracy i społeczeństwie. Pomagamy im rozwijać umiejętności funkcjonalne, które mogą zastosować do codziennych interakcji i czynności.

Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, najpierw wsłuchując się w to, co dana osoba chce osiągnąć, a następnie wdrażając plan, który najlepiej sprawdzi się w danym zespole. Możemy spotkać się z Tobą w dowolnym miejscu oraz w dowolny odpowiadający Ci sposób – w domu, szkole lub centrum terapii, na żywo, przez Internet, przez telefon, lub w formie konsultacji wideo.

Specjaliści

Poprzez nasze szkolenia i warsztaty dajemy specjalistom narzędzia, których potrzebują, aby od razu rozpocząć nauczanie ich uczniów umiejętności funkcjonalnych. Dzięki podstawom teoretycznym, praktycznym przykładom oraz możliwościom praktycznych ćwiczeń z doświadczonym konsultantem, każdy z naszych warsztatów przygotuje Cię do wdrożenia naszych protokołów. Nasze warsztaty, w których uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin, obejmują szeroką gamę tematów. Jakąkolwiek pełnisz rolę i z kimkolwiek pracujesz, naszym celem jest zapewnienie wskazówek, jak dostosować nasze metody do Twojego szczególnego środowiska.

 Nasi konsultanci współpracują ze szkołami i innymi placówkami, aby pomóc im wykorzystać nasze systemy w celu stworzenia lepszych środowisk do nauki. Dając każdemu uczniowi umiejętności funkcjonalne, których potrzebują do radzenia sobie w codziennym życiu, stwarzamy otwarte, interaktywne środowisko do nauki, w którym każdy otrzymuje wsparcie pomagające osiągać swój potencjał. Pomożemy ci w organizacji Twojej klasy oraz przygotowaniu programu terapeutycznego w oparciu o Podejście Pyramid, zapewnimy wsparcie Twojemu zespołowi w ustalaniu i osiąganiu wspólnych celów, a także pomożemy przezwyciężać ewentualne pojawiające się przeszkody.

Rodziny

Zdolność do komunikacji pozwala wszystkim członkom rodziny cieszyć się życiem i stawać się lepszymi we wspieraniu siebie nawzajem. Nasze strategie mają na celu pomagać osobom w osiąganiu sukcesu nie tylko w sali lekcyjnej, lecz również w domu, w społeczeństwie i gdziekolwiek się znajdują, a opiekunowie i rodzeństwo to istotni uczestnicy tego procesu. Nasze narzędzia zaprojektowaliśmy tak, aby były przydatne dla wszystkich członków rodziny i łatwe do włączenia w napiętych grafikach, zapewniając możliwości komunikacji i rozwoju umiejętności przez cały tydzień. Niektóre rodziny współpracują z nami tylko na początku, aby uczeń zaczął się komunikować, z innymi natomiast wypracowaliśmy wieloletnie relacje. Nieważne, ile czasu spędzimy z Twoją rodziną, chcemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Rodzice uczestniczący w naszych szkoleniach uczą się, jak stosować nasze metody poprzez praktyczne porady, demonstracje oraz scenki. Nasi konsultanci poprowadzą Cię przez podstawy teoretyczne i przygotują do stosowania tych narzędzi i strategii z Twoim dzieckiem od zaraz. Zawsze z chęcią udzielimy Ci wskazówek, w miarę robienia postępów, odpowiadając na pytania i pomagając stawiać czoła wszelkim wyzwaniom.